نوع حجاب و پوشش در ترکیه جهت اخذ اقامت ترکیه

نوع حجاب و پوشش در ترکیه جهت اخذ اقامت ترکیه

یکی از مهمترین مسائل جهت اخذ اقامت هر کشوری آشنایی با نوع پوشش و حجاب آن کشور می باشد. در صورت عدم آشنایی با فرهنگ پوشش و حجاب در کشور مورد نظر پس از اخذ اقامت آن کشور ممکن است با مشکلاتی روبه‌رو شوید. امروزه اکثر ایرانیان متقاضی اخذ اقامت ترکیه هستند از این رو آشنایی با نوع پوشش و حجاب در ترکیه برای اکثر ما از اهمیت قابل توجهی برخوردار است. در این مقاله قصد داریم تا فرهنگ و نوع پوشش و حجاب را در این کشور به طور مختصر مورد بررسی قرار دهیم.

نوع پوشش و حجاب در ترکیه چگونه است؟

قبل از این که اقدامات خود جهت اخذ اقامت ترکیه را آغاز کنید در مرحله نخست بهتر است تا فرهنگ و نوع پوشش و حجاب در این کشور را مورد بررسی قرار دهید. همچنین کسب دیگر اطلاعات در رابطه با موقعیت جغرافیایی، مناطق مختلف ترکیه، زبان و مذهب کشور ترکیه نیز برای متقاضیان اخذ اقامت ترکیه از اهمیت قابل توجهی برخوردار خواهد بود. اگر شما نیز از آن دسته از افرادی هستید که اخذ اقامت ترکیه را دارید توصیه می کنیم تا پایان مقاله همراه ما باشید.

در کشور ترکیه با دستور مصطفی کمال آتاتورک پوشیدن روسری، چادر و انواع لباس های بلند ممنوع شد و زنان این کشور مجبور به پوشیدن لباس های هماهنگ با فرهنگ رایج در غرب شدند. در سال 1980 و پس از کودتای نظامی ژنرال کنان اورن، ورود زنان با حجاب به دانشگاه ها، مدارس، آموزشگاه ها و دیگر نهادهای دولتی ممنوع شد.

تورگوت اوزال نخست وزیر وقت ترکیه در سال 1987 مجوز ورود زنان با حجاب به دانشگاه ها را صادر کرد اما کنان اورن این مجوز را بی اعتبار دانست. در سال 1997 میلادی بخشنامه نحوه پوشش در مراکز آموزش عالی ترکیه صادر شد که بر اساس این بخشنامه به دختران دانشجو در دانشگاه های دولتی اجازه استفاده از حجاب در دانشگاه ها داده نشد و این قانون در سال 2006 برای دانشگاه های خصوصی نیز اجرایی شد. در سال 2008 قانون لغو ممنوعیت حجاب در دانشگاه ها تصویب شد؛ اما نیروهای سکولار این قانون را نیز لغو کردند. به همین دلیل امروزه موضوع حجاب در کشور ترکیه به موضوعی سیاسی تبدیل شده است.

با وجود تمامی این مشکلات در سال 2012 قانون منع پوشیدن روسری برای ورود به دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی لغو شد. قانون منع حجاب برای کارکنان دولتی زن در این کشور نیز در سال 2013 لغو شد.

Recommended Posts