اردوغان: رفتار یکجانبه واشنگتن تنها به منافع آمریکا ضربه می‌زند

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه طی مقاله ای با عنوان «ترکیه به بحران روابط با آمریکا چگونه می‌نگرد؟» که در شماره امروز روزنامه «نیویورک تایمز» منتشر شده، نوشت: اقدامات یکجانبه آمریکا علیه متحد قدیمی خود ترکیه، در دوره ای که شر و بدی در همه جای جهان به کمین نشسته است تنها برای منافع آمریکا ضربه می رساند.

اردوغان با اشاره به اینکه ترکیه به غیر از آمریکا دارای گزینه های دیگری برای تجارت و روابط خارجی است، آورده: واشنگتن تا دیر نشده باید این تفکر غلط را که روابط دو کشور همواره باید بی عیب و نقص باشد را کنار گذاشته و بپذیرد که ترکیه در سیاست خارجی دارای گزینه های متعددی است. در صورتی که مقامات آمریکا رویکرد خودمحورانه و عاری از نزاکت خود در قبال ترکیه را به کناری نگذارند، ما نیز شروع به یافتن گزینه های جدیدی در سیاست خارجی خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه دو کشور از 60 سال پیش تاکنون شرکای استراتژیک بوده و در دوره «جنگ سرد» در کنار هم قرار داشته اند، نوشت: در جنگ کره سربازان دو کشور در کنار یکدیگر جنگیدند. موضع ترکیه در قبال بحران موشکی کوبا که با خروج موشک های شوروی از کوبا و موشک های ژوپیتر آمریکا از ترکیه و ایتالیا به پایان رسید نیز بسیار سازنده بود. پس از حملات 11 سپتامیر نیز در کنار آمریکا قرار گرفتیم و سربازان خود را به جنگ با تروریست ها در افغانستان در چارچوب ماموریت ناتو اعزام کردیم.

رئیس جمهور ترکیه با اشاره به اینکه واکنش آمریکا به کودتای نافرجام عوامل گروه تروریستی فتو برای ترکیه قابل قبول نبوده است، نوشت: مردم ترکیه پس از کردتای نافرجام خواهان ابراز همدردی آمریکا با خود شدند اما دولت آمریکا در این راه موفقانه عمل نکرد.

در بخش دیگری از آمده است: در صورتی که آمریکا به حاکمیت ملی ترکیه احترام نگذارد و به مردم کشور ثابت نشود که آمریکا متوجه تهدیدات پیشروی ترکیه است، شراکت دو کشور به خطر خواهد افتاد.

توجه بیشتر واشنگتن به حساسیت ترکیه در مورد حضور گروه های تروریستی مانند پ.ی.د./ی.پ.گ به عنوان شاخه سوری گروه تروریستی پ.ک.ک و گروه تروریستی داعش در مرزهای جنوبی کشور و شمال سوریه و عدم حمایت آمریکا از گروه تروریستی پ.ی.د/پ.ک.ک علیه گروه های تروریستی دیگر نیز از نکاتی بوده که در مقاله اردوغان به آن اشاره شده است.

رئيس جمهور ترکیه با اشاره به بروز تنش بین ترکیه و آمریکا بر سر موضوع محکومیت کشیش آندرو برونسون آمریکایی در ازمیر بر استقلال سیستم قضایی ترکیه تاکید کرد و نوشت: ما همواره به یک اصل مشخص پایبند خواهیم بود. تلاش برای تحت فشار قرار دادن دولت ترکیه به منظور دخالت در روند قضایی در تضاد با قانون اساسی و ارزشهای مشترک دموکراتیک میان دو کشور است.

Recommended Posts